Okuma yazma bilmeyen çocuk

Okuma yazma bilmeyen küçük yaştaki çocuğun ilgisini çekecek şey elbette ki renkler ve şekillerdir. Bol resimli, az yazılı kitaplar okuma yazma bilmeyen çocuklar için uygundur. Hayatın içinde görebileceği hayvan, taşıt, eşya, meyve-sebze gibi şeyleri büyük resimlerle anlatan kitaplar çocuğun yaşadığı dünyayı daha hızlı ve kolay kavramasını sağlar. Tekrar eden kelimelerden oluşan ve dili çocuğun anlayabileceği şekilde olan kısa hikaye kitapları tercih edilmelidir. Çocuklar 3-4 yaşlarında en çok resimleri işaret etmeyi, onlara isim koymayı ve çıkardıkları sesleri taklit etmeyi severler. Bu dönemde herhangi bir şeye yönelik olarak uzun süre konsantrasyon sağlaması oldukça güçtür. Okuma saatleri ve sürelerini doğru belirlemek bun noktada oldukça önemlidir. Çocuğun konsantrasyonu dağıldığında okuma bırakılmalıdır. Çocuk, okumaya zorlanmamalıdır. Gün içinde çocuğun da kabul ettiği saatlerde okumaya devam edilmelidir. Okuma yazma bilmeyen çocuk 3-6 yaş aralığındaysa kitap okuma saatleri biraz daha uzun tutulabilir. Bu dönemde çocuk, kitabın içindeki büyük resimlerin yanı sıra seslere ve tekrarlara da ilgi gösterecek ve tepki verecektir. Bu nedenle kitapta masal, tekerleme ve kısa hikayeler mutlaka olmalıdır.

Çocuklar bu dönemde tekrardan o kadar hoşlanır ki, daha önce anlattığınız masalları dahi defalarca anlatmanızı isteyebilirler. Okuma yazma bilmeyen çocuk bu tekrarlarda hem çok eğlenmekte hem de farkına varmadan öğrenmektedir. Öyle ki siz ona daha önce okuduğunuz bir hikayeyi yeniden okurken, o size hikayeyi ezberinden neredeyse satırı satırına söyleyebilir.
Çocuğunuza okumaktan sizin de keyif alacağınız, her sayfada çocuğunuzun fotoğrafının olduğu, bol figürlü ve rengarenk kitaplar www.kitapyildizi.comwww.kitapyildizi.com‘da...