Çocuk psikolojisi

Yeni anne-baba olan kişiler çocuğa nasıl davranacaklarını başlangıçta pek bilemezler. Kendilerini ruhsal olarak ne kadar hazırlarsa hazırlasınlar, yine de bu duruma hazırlıklı değillerdir. Çevrelerinden, aile büyüklerinden, anne-babalarından duyduklarıyla yetiştirmeye çalışırlar çocuklarını. Bu nedenle de ilk çocuk genelde; anne-babanın biraz da kendini tanıdığı, tarttığı, nasıl davranması gerektiğini öğrendiği bir deneme-yanılma döneminin kurbanı olur. Bu durum ilk çocuğun hırpalanması ve psikolojisinin bozulması sonucunu doğurabilir. İlk çocuğunda deneyim kazanan ve hangi yaklaşımın ne sonuç verdiğini gören anne-baba, ikincisinde aynı hataları tekrarlamamaya, sorunlara farklı çözümler getirmeye çalışır. Günümüzde bu durumun bilincinde olan anne-baba adayları, daha bebek doğmadan, çocuk sahibi olmadan, bir pedagogla görüşüp ilk çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğreniyorlar. Çocuk psikolojisiyle ilgili profesyonel destek alarak ilk çocuklarının ruhsal ve zihinsel gelişimini tehlikeye atmıyorlar. Yalnızca çocuk psikolojisiyle ilgili bilgiler değil, aile içindeki sorunları çözecek ve iletişimi güçlendirecek yöntemleri de öğreniyorlar. Çocuğun davranışları ve psikolojisi normal mi, kendi yaklaşımlarında bir sorun var mı, hangi duruma ne tepki vermeliler, hepsini öğreniyor ve aldıkları cevapları hayatlarına uyguluyorlar.
Böylece bilinçli bir anne-baba olarak çocuklarının yalnızca temel fiziksel ihtiyaçlarını değil, zihinsel, ruhsal, duygusal, sosyal ihtiyaçlarını da karşılayabiliyorlar.

Çocuğunuzun o küçük ama karmaşık dünyasına girmek için size yardımcı olacak materyallerin başında kitap geliyor. Çocuğunuzun yaşına uygun, pedagog denetiminden geçmiş, renkli ve eğitici bir kitap bu anlamda işinizi oldukça kolaylaştıracak, öğretmek istediğiniz şeyleri kolay ve zevkli bir biçimde öğretecektir. www.kitapyildizi.com ‘da pedagog rehberliğinde, çocuk psikolojisine uygun olarak yazılmış, her yaşa göre, kişiye özel kitaplar bulabilirsiniz.