Emzirme

Son derece sağlıklı ve doğal bir yöntem olan emzirme, bebek için oldukça faydalı ve koruyucu bir yöntemdir. Tüm memeli canlılarda olduğu gibi insan da yavrusunu emzirerek beslemektedir. Doğum ister normal ister sezaryen olsun emzirmeye doğumdan hemen sonra başlanmalıdır. Çünkü bebek saatler süren doğum aşamasında acıkmış, susamış ve yorulmuştur. Ayrıca emzirme, annedeki doğum sonrası kanamalarını da azaltacaktır. Hamilelikte annenin memesi bebeğin daha rahat emebilmesi için şekil değiştirir. Her anne kendiliğinden bebeğini emzirme yeteneğine sahiptir. Burada önemli nokta annenin bu yeteneğini uygun bir şekilde nasıl kullanacağıdır. Anne sütünün loğusalıkta çok gelmesi için annenin yapması gereken şeyler vardır. İlki, bebeğini sık sık emzirmek diğeri de bol bol sıvı tüketmektir. Sütün bol ve sulu olması için anne bebeği her istediğinde emzirmeli ve emzirmede iki göğsünü birden kullanmalıdır. Anne emzirmeye her zaman için bir önceki emzirmede kullandığı göğsünden başlamalıdır. Emzirme sırasında annenin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da bebeğin başının ve gövdesinin tam olarak kendine dönük olmasıdır. Bebek yalnızca meme başını değil memenin çevresindeki koyu renkli bölgeyi de ağzına alacağı şekilde emzirilmelidir.
Anne sütü bollaşana dek bebeğe dışardan su vermeye gerek yoktur. Çünkü bebekler vücutlarında kendilerine 4 gün yetecek kadar suyla birlikte doğarlar. Bebeğin normal bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için en ideal ve faydalı gıda anne sütüdür. Bu nedenle emzirme bebeğin sağlıklı büyümesi için oldukça önemlidir.  Emzirme bebeği yalnızca ideal bir biçimde beslemekle kalmaz onu hastalıklardan da korur. İshal ve solunum yolu gibi hastalıklar anne sütüyle beslenen bebeklerde hemen hiç görülmez. Bebeğin, özellikle annenin ilk 4-5 günlük sütü olan “Ağız Sütü”nü içmesi onu pek çok hastalıktan korur. Bu süt bebeğin sağlığının korunmasında adeta aşı vazifesi görür.
Bebeğinizin beslenmesi, hastalıklardan korunması ve fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlığı da çok önemli. Bebeğinizin hayal gücünü artıracak, rengarenk resimleriyle ilgisini çekecek, kahramanının kendisi olduğu kitaplar www.kitapyildizi.com ‘da.