Doğum kontrol yöntemi

Doğum kontrol yöntemleri çeşit çeşittir ve kişiden kişiye ve durumdan duruma değişebilir. Doğum kontrol yönteminin belirlenmesinde kişinin yaşı, doğum yapıp yapmadığı, adetlerinin düzeni, alışkanlıkları, cinsel yaşantısı gibi pek çok faktör rol oynar. Pek çok doğum kontol yöntemi vardır. Bunlar; spiral, doğum kontrol hapı, prezervatif kullanımı, aylık ve üç aylık depo iğneler, cilt altı implantları, erkekte ve kadınlarda tüplerin bağlanması, sperm öldürücü (spermisid) jel, fitil ve kremler olarak sıralanabilir. Doğum kontrol yöntemi kişiden kişiye göre değiştiği gibi ülkeden ülkeye göre de değişir. Aile planlaması, gelişmekte olan ülkelerde “sterilizasyon” adı verilen kesin kısırlaştırma işlemleri ve spiralle (RİA, Rahim İçi Araç) yapılırken gelişmiş ülkelerde ise doğum kontrol hapları ve prezervatif (kondom, kılıf) kullanımı yoluyla yapılmaktadır.

 “Uluslararası Aile Planlaması Federasyonu”nun 1995’te kabul ettiği Üreme Hakları ve Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre (Madde 8); tüm kadınların, üreme sağlığının korunması, güvenli anneliğin sağlanması ve gebeliğin güvenli sonlandırılması için gereken ve tüm kullanıcılar için ulaşılabilir, kabul edilebilir, kullanışlı ve ödeyebilecekleri bir bedel karşılığında bilgi, eğitim ve hizmetlere ulaşma hakkı vardır. Tüm insanlar güvenli, etkili ve kabul edilebilir doğurganlığı düzenleme yöntemlerinden olabildiğince çoğuna ulaşabilme hakkına sahip olduğu gibi istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemleri içinden kendileri için güvenli ve kabul edilebilir olanı özgürce seçmek ve kullanmak hakkına da sahiptirler.

Kararınızı verdiniz ve bir bebek dünyaya getirdiniz. O sizin kahramanınız. www.kitapyildizi.com ‘daki kişiselleştirilmiş kitaplarla onu birbirinden güzel hikayelerin ve masalların da kahramanı yapabilirsiniz.