İkiz gebelikte nelere dikkat edilmeli?

Dokuz ay boyunca bebek taşımak kolay iş değil. Özellikle de ikiz gebeliklerde. İkiz bebek bekleyen anne adayları bu uzun maratonda pek çok fiziksel ve psikolojik değişiklik yaşıyor. Ve çok dikkat etmeleri gereken bazı noktalar var. Yaklaşık olarak her seksen gebelikten biri ikiz doğumla sonuçlanıyor. Yani ikiz gebelik sanıldığı kadar ender rastlanan bir durum değil. Ancak ikiz gebelik özel dikkat ve bakım isteyen bir durum. Öncelikle ikiz bebek bekleyen anne adayına demir takviyesi yapılması çok önemli. Erken doğuma bağlı prematüre riski, ikiz gebeliklerde daha yüksek olduğundan, özellikle 20. haftadan itibaren anne adaylarının aktivitelerini azaltmaları, kendilerini fazla yormamaya dikkat etmeleri gerekiyor. Uzmanlara göre bu dönemden sonra spor yapılması çok sakıncalı. İkiz gebeliklerin çok yakın şekilde takip edilmesi gerekiyor. İki haftada bir, hatta gebeliğin son dönemlerinde her hafta doktor kontrolü tavsiye ediliyor. Gebelik sırasında yüksek tansiyon, diyabet, anemi gibi rahatsızlıklara yakalanma riski arttığından yakın takip hayati önem taşıyor.

İkiz bebek bekleyen anne adayları beslenmelerine de ayrı bir özen göstermeli. Yeterli düzeyde vitamin ve mineral alabilmek için bol miktarda sebze ve meyve, kalsiyum düzeyini yükseltmek için günde bir litre süt, kansızlığı önlemek için de demir içeren maydanoz, ıspanak, lahana gibi sebzeler tüketmeliler. İkiz gebeliklerde doğum bebeklerin geliş şekli, ağırlıkları ve sağlık durumuna göre normal yolla veya sezaryenle yapılabiliyor. Ancak bu tür gebeliklerde genellikle sezaryen doğum tercih ediliyor.

İkiz bebekleriniz doğduktan sonra onlara verebileceğiniz en güzel armağan olan kişiselleştirilmiş çocuk kitapları www.kitapyildizi.com’da.